Sign in to follow this  
Followers 0
zdomurazan

tzw. piasek w moczu psa

5 posts in this topic

Witam, mam od ok. miesiąca problem z moim psem. Jest to jamnik, 7 lat. Zaczelo sie od tego, ze gdy spal to popuszczal mocz. Poszlismy do weterynarza, zrobilismy badanie moczu i okazalo sie, ze ma on piasek w moczu i stan zapalny, ktory zwalczylismy antybiotykami. teraz juz nie popuszcza moczu, ale na badaniu kontrolnym okazalo sie, ze nadal ma ph=7, co jest zbyt wysokie, sa tez nadal krysztalki oraz troche krwinek i pojedyncze plemniki. podajemy mu karme Royal Canin Urinary i czekamy na rezultaty. (juz domowy dokarmiacz psa odbyl rozmowe z weterynarzem i wszyscy sie pilnuja, by nie jadl nic procz karmy). powinno mu sie poprawic, ale i tak mam pytanie: czy mozna psu podawac jakies produkty, ktore dodatkowo zakwasza mocz? jesli tak, to jakie? bardzo nie chce narazac go na leczenie zastrzykami ani jakimis lekami, bo to strasznie drogie (dawka na mojego psa kosztowalaby mnie 60 zl tygodniowo+ karma 70zl mieisecznie, a to troche duzo jak dla mnie...). prosze o odpowiedz i z gory dziekuje! :)

Słyszalam,że dobra jest pasta Uropet, do kupienia u weta lub w sklepach zoologicznych/internetowych.

Mocz zakwasza witamina C w większych dawkach (naturalnym źródłem jest mączka z dzikiej róży - dostępna w wersji dla psów, choć nie wiem, czy ma to znaczenie, oraz preparaty na bazie żurawiny). Zakwasza też dieta wysokobiałkowa, ale oba te sposoby są do przedyskutowania z weterynarzem, ponieważ nadmiar witaminy C może sprzyjać niektórym postaciom kamicy (to zależy, jakie to są kryształki w moczu), a nadmiar białka może nadmiernie obciążyć nerki.

Edit:

Z ciekawości zajrzałam na tę RC Urinary - stosowanie środków zakwaszających mocz jest wymienione wśród przeciwwskazań do stosowania karmy, więc lepiej niczego nie kombinować bez porozumienia z prowadzącym wetem.

z zakwaszaniem moczu trzeba uważać. prawidłowe pH moczu u psa to 6,5 , w którym to rozpuszczają się kryształy zwane struvitami, dalsze obnizenie ph moczu może spowodować wytrącanie się kryształów oxalatów, które się nie rozpuszczają!Najlepszym sposobem regularnego i bezpiecznego utrzymywania prawidłowego pH to karma typu urinary. Myślę że warto w nią zainwestować. N apocieszenie dodam że rzadko psy muszą ją jeść do końca zycia, jest to tylko element terapii.

Podepne sie pod ten temat, jesli mozna..Miesiac temu moj Spiochu mial badany mocz. Wszycho ok, ale ph 5. Z tego co wiem, to malo, ale wet nic nie gadal, wiec nie dociekalam co i jak. Dzis odebralam ponowne wyniki. Sa identyczne, czyli wszycho ok, ale ph znow 5 i niestety sa obecne w moczu szczawiany wapnia,a tego przedtem nie bylo:( Nie moge sie orientowac w kazdej przypadlosci jaka dotyka moje malenstwo, ale troche teraz poczytalam o tych szczawianach..Co ja mam teraz z tym fantem poczac? Wet gada, ze trzeba te siuski systematycznie monitorowac. No ok, ale poza tym nic wiecej nie doradzila. Od samego monitorowania psu sie nie poprawi, a ja nie wiem co robic, czego nie robic:( Kurcze jak sie nad nia tak nie trzeslam, jadla co dalam, to pies byl zdrowy. Teraz karma dla nerkowcow, najlepsze suplementy, drogie leki i dupka blada, bo psu co chwile cos innego zaczyna dolegac..Co z tymi szczawianami i niskim ph zrobic? Diete juz ma i to rygotystyczna, przeciez nie zaczne jej glodzic..