Sign in to follow this  
Followers 0
Guest FloWer86

Na rower z psem.

21 posts in this topic

Witam. Posiadam psa rasy beagle, z którym chcę zacząć jazdę na rowerze. Wiele się o tym dowiedziałam i już sporo wiem, co i jak. Mam jeszcze jedno pytanie, na które nie znalazłam odpowiedzi. Otóż mój pies czasem ma "odpały" i raguje agresją na niektóe psy (większe od niego), co zrobić gdy biegnąc przy rowerze zobaczy takiego psa? Jak się zachować? Podobno pies w ruchu, na przykłąd jak begnie przy rowerze reaguje mniejszą agresją czy zainteresowaniem. Nie wiem co zrobić, trochę się boje. 

to chyba nie jest najlepszy pomysł. beagle raczej więcej węszą niż biegają, bynajmniej nie mają konstrukcji długodystansowców. czy twój pies w ogóle biega teraz czy tylko na spacerki na smyczy chodzi? jak nie jest przyzwyczajony do długich biegów to targanie go za rowerem może mu zrobić krzywdę. a "odpały" chyba nie będą problemem. beagle nie jest na tyle duży i silny żeby cię przewrócić jak będziesz jechała na rowerze. no chyba że przywiążesz smycz do rączki kierownicy, wtedy jak szarpnie to owszem, skręci koło. ale jak przywiążesz do osi kierownicy albo do jakiegoś specjalnego zaczepu to nic się nie stanie.

oczywiście nie wiem o jakich dystansach rowerowych mówimy, kółko wokół osiedla na pewno mu nie zaszkodzi ale naprawdę niektórzy ludzie mają dziwne pomysły jeżeli chodzi o "wybieganie się psa" więc wolę dmuchać na zimne.

poza tym bieganie za rowerem nie jest dla psa szczególnie atrakcyjne. nie może nic powąchać, nie może się rozejrzeć itd. to tylko takie głupie przebieranie łapami.

Mój pies to nie jest kanapowiec, który chodzi tylko na 30 minutowe spacery wokół bloku -_- To aktywny pies, wychodzimy na spacery (weekend) po 4-5h - jest puszczony luzem w lesie, gdzie może biegać do woli i wąchać. Staje się to monotonne, bo nie mam już pomysłów na wciąż nowe trasy. Ten pies kocha biegać, zawsze jak testuję rower na działce to ten jak głupi biega obok xD Nie chodzi mi tutaj o ciągły bieg przy rowerze - bo to faktycznie chore.  Beagle to silne psy, mimo średniego wzrostu. Tym bardziej mój pies - ma wyrobione mięśnie bo jest bardzo aktywny. Kiedyś ćwiczyliśmy Agility, teraz jeszcze biegamy co weekend po 3-4km i robiłam mu ćwiczenia na wyrobienie mięśni. Ma świetną kondycję, dlatego pomyślałam o rowerze. Bo on jak widzi rower to jest "uchachany", i ja też sama bardzo lubię jeździć na rowerze :) Tylko martwi mnie właśnie ta reakcja na inne psy...

a nie chcesz spróbować puszczać go żeby się bawił z innymi psami? u nas w łodzi ludzie zorganizowali sobie tzw "beaglówki", czyli cotygodniowe spotkania beagli w parku. pewnie na śląsku też da się znaleźć jakichś ludzi z psami które chętnie by się pobawiły. u mnie w parku po jakimś czasie znalazło się kilka takich osób i dzisiaj na spacerze "szalało" z 7 dużych psów. to jest super zabawa i nauka dla psa. wtedy można by tego twjego oswoić z towarzystwem innych psiaków i miałby masę uciechy.

ale tak czy inaczej nie sądzę żeby "odpały" były problemem. oczywiście zależy to o jakich "odpałach" mówimy. jeżeli pies rzuca się jak wściekły na inne psy to owszem. ale jeżeli to jest tylko tak ze po prostu szarpnie/napnie smycz widząc innego psa  i trochę na niego powarczy/poszczeka to nie ma co marwić się na zapas.

czy on cię słucha? przychodzi zawołany, pilnuje się na spacerach? to chyba jest dosyć ważne jeżeli masz jechać na rowerze obok psa.

Po pierwsze zawszezczynamy od przyzwyczajania psa do roweru i uczymy komend tj. lewo, prawo, wolniej, stop.

Trzeba zaopatrzeć się w dobre szelki. Dla beaglow będą dobre guardy.

Zaczynamy od 5 minutowych spacerków przy rowerze z lewej strony ( ponieważ jesli chcesz trzymac smycz w ręce prawy hamulec ci się mniej przyda przy psie). Przed krótkiem 10 minutowym biegiem ( na początek) należy dać psu się załatwić na spokojnie- taki krótki spacer.

Wybieramy drogi najlepiej bez aut, gdy chcemu psa przyzwyczaić.

Co do rasy. Wiele beaglów bardzo lubi takie zajęcie.Trzeba pamiętać o tym aby dowiedzieć sie u weterynarza czy nie ma zadnych przeciwstawień.  Musimy znaleźć odpowiednie tępo dla psa tz. takie żeby biegl truchtem a nie dreptał.

Skoro tak reaguje na psy, to zacznij jazdę tam gdzie ma psów, czyli jakaś polana, albo las. I teraz musisz zdecydować, czy pies biegnie obok na smyczy, czy luzem za rowerem/obok roweru czy cię ciagnie jak husky.

człek - przecież wiadomo, że ma kontakt z innymi psami -_- Inaczej by zawriował, codziennie spotyka się z innymi psami więc to jest dla niego normalne. No, i skoro go puszczam w lesie, to chyba logiczne, że się słucha. Jakby się nie słuchał to bym go nie puszczała. Poza tym, zadałam inne pytanie. A nie żeby ktoś mi doradzał czy to jest dobre czy nie. Bo wiele psów lubi taki styl spędzania czasu, wspomoże to jego kondycję i będzie wybiegany.

Ale wybiegany, czyli będzie zmęczony fizycznie. A psychicznie? jakaś praca umysłowa? :yes:

nie rozumiem twojego oburzenia bo akurat \"odpały\" twojego psa nie świadczą \"logicznie\" o tym ze twój pies jest dobrze zsocjalizowany i wychowany. \"odpały\" nie biorą się z niczego więc może zamiast się oburzać to popracuj trochę nad swoim psem to nie będzie miał \"odpałów\".

przeczytaj sobie 9 grzechów głównych wobec psa:

http://www.psy.pl/opieka/opieka-inne/art80,9-grzechow-glownych-wobec-psa.html

lub jakieś inne artykuły/rady które pomogą ci \"odpały\" wyeliminować. a jak już będziesz miała spokojnego, zrównoważonego psa bez \"odpałów\" to dopiero zacznij się oburzać na pytania o to czy pies jest dobrze socjalizowany i czy jego rozmaite potrzeby są zaspokojone.

i mówię ci to ja - amator, żaden fachowiec ale właściciel psa który nie ma żadnych \"odpałów\" świetnie dogaduje się z każdym psem czy to małym czy dużym, również z psami agresywnymi lub bojaźliwymi. i to jest jedyna moja \"referencja\", uważam że wystarczająca przynajmniej do tego żeby zadać pytania \"pomocnicze\" które zadałem.

a bieganie za rowerem jest zdecydowaine bardziej \"monotonne\" niż spacery w ciekawym, bogatym w zapachy zwierząt i ludzi terenie (nawet jeżeli jest to ciągle ten sam teren), zabawy z psami i inne psie atrakcje których psiak przebierający łapami przy rowerze nie zazna.

Ja już napisałam, że mój pies ma codziennie kontakt z innymi psami. Poza tym, te "odpały" jak to określiłam to nie jest kwestia zełgo wychowania czy socjalizacji. Reaguje tak tylko do psów wyglądających jak amstaffy/pitbulle czy husky. W przeszłości został pogryzony przez amstaffa, a później przez Huskiego. I próbowałam coś z tym zrobić, ale to po prostu siedzi w jego psychice. Pracowałam z trzema behawiorystami żeby wyeliminować problem, ale po prostu on ma już traumę do końca życia. Nie udało się tego wyeliminować do końca, ale jest o niebo lepiej bo teraz tylko warczy i idzie dalej. Dlatego szlak mnie trafia jak ktoś mi mówi, że mam wychować psa a nie zna przyczyny takiego zachowania. Dziękuje wam za pomoc (przynajmniej niektórym), bo odpowiedzieli na moje pytanie... 

I ja także mam swoje zdanie na ten temat. Uważam, że jak pies raz na tydzień pójdzie pobiegać 30 min przy rowerze to nic mu sie stanie, tymbardziej jeśli to lubi. Wyjdzie mu to na dobre. A mój pies ma trzy długie spacery dziennie. I codziennie ćwiczę z nim posłuszeństwo - bo to beagle :) Dziś byliśmy na pierwszym 30 minutowym biegu przy rowerze, i jego zaciesz był bezcenny :D 

Nie przywiązujcie tylko psów do rowerów na smyczy. Raz, że możecie narazić je na jakiś poważny uraz, dwa w świecie polskiego prawa jest to niedozwolone.

Dla beaglów na pewno dobre będą właśnie guardy - PIT-38 choćby. Co do wiadomości z powyższego wpisu. Mógłbyś to rozszerzyć?

Zgadzam się, nie wolno na nikogo naskawiać, nie znając sytuacji.

Trochę tolerancji, a wszystkim wyjdzie to na dobre!

Jazda na rowerze z psem jest niepraktyczna. Wolę z nim biegać. To zupełnie inna bajka.

Ja też jestem jak najbardziej za, wiem jednak że niestety nie można biegać cały rok z psem - to samo z jazda na rowerze. Przy minusowych temperaturach to nawet izoterma nie pomaga i dla nikogo nie jest to przyjemność :) 

Nasz Ares uwielbia mi towarzyszyć podczas wycieczek rowerowych. 

Zawsze biegnie metr za mną. 

Polecam wszystkim zakup springera do jazdy na rowerze z psem. To rodzaj uprzęży dzięki której zarówno my jak i nasz pies jesteśmy bezpieczni. Zachęcam do obejrzenia zdjęć z moją Colą przy rowerze i poczytaniu o naszych wycieczkach na colabike.blog.pl Pozdrawiam :)

Macie może jakieś wskazówki jak wytresować żywego Boksera aby biegał spokojnie przy nodze/rowerze, a nie zaczepiał wszystkich przechodni?

Posted (edited)

Dnia 12.05.2016 o 10:38, dbon napisał:

Macie może jakieś wskazówki jak wytresować żywego Boksera aby biegał spokojnie przy nodze/rowerze, a nie zaczepiał wszystkich przechodni?

Musisz z psem wyćwiczyć skupianie uwagi na Tobie. Jeśli widzisz idących chodnikiem ludzi, wyjmij smakołyk/zabawkę i skup na nim uwagę psa. Jeśli będzie spokojny w nagrodę daj mu smaczek lub pobaw się z nim zabawką. Inny wariant: widząc nadchodzących przechodniów rzuć w trawę garść drobnych smakołyków. Piesek zajęty wygrzebywaniem smakołyków z trawy najprawdopodobniej nie zwróci uwagi na ludzi, wtedy go nagródź. Możesz też widząc przechodniów, odejść z psem kawałek i zacznijcie się bawić np. zabawką. Zawsze jeśli pies nie zwraca uwagi na ludzi - nagroda Jeśli pies w trakcie zwykłego spokojnego spaceru nie będzie zaczepiał przechodniów, "oleje" ich też w trakcie biegania czy biegania przy rowerze. :) Powodzenia!

Edited by psiarka0012

Chciałbyś aby imprezy w Twoim domu nabrały tempa i animuszu? Jeśli tak to idealnym rozwiązaniem będzie zakupić zestaw do karaoke, który rozkręci każda imprezę! Sprawdź co w tek kwestii ma do zaoferowania Manta, a na pewno wybierzesz coś dla siebie!