Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Kora16

Skakanie, zjadanie smieci

9 posts in this topic

Witam, od prawie 3 miesiecy mamy sunie kundelka. Jest to pies ze wsi, mieszkal w szopie z rodzenstwem, matka byla na lancuchu. Jak przyjechalismy to wybiegla z rodzenstwem do nas, bawila sie normalnie z nimi, "maltretowaly" podworkowego kota, jakies dziecko tam tez mieszkalo, wiec mimo tego, ze nie byla nauczona w domu to miala kontakt ze zwierzetami i podejrzewam ze ta dziewczynka tez czasem sie bawila z nimi. Sunia ma obecnie okolo 5,5 miesiaca, ogarnela juz w miare zasady panujace w domu (zakaz wchodzenia do dzieciecego pokoju, wskakiwania na lozko itp.), nauczylam ja tez kilku komend. Problem z nia jest taki, ze sie za bardzo ekscytuje kiedy przychodza goscie (kaze jej wtedy isc na miejsce ale po zwolnieniu komendy przychodzi spokojnie i zaraz znowu skacze jak juz goscie siedza, nie da sie poglaskac tylko biega skacze, wiec znow trzeba ja wyprowadzac na miejsce i tak wkolko) na spacerze kiedy widzi dzieci, innych ludzi, glownie kobiety (raz jak zobaczyla mezczyzne wieczorem w kaloszach i roboczych ciuchach to sie potwornie wystraszyla, wiec podejrzewam, ze musiala nieraz oberwac od poprzedniego wlasciciela, ktory byl wlasnie tak ubrany) i psy czy kota to ciagnie albo kladzie sie, malo sie nie posika z radosci (czasem sie i to zdarzylo) jak ktos do niej podejdzie, nagle gluchnie na moje komendy mimo iz w domu slucha sie bez wiekszych zarzutow. Ma psiego kolege z ktorym sie czasem pobawi ale podczas zabawy co chwile podbiega i skacze na wlascielke tamtego psa i to jest duzy problem, bo nie zdaze nawet zareagowac, biega jak szalona to z tamtym psem to zaraz do tej kobiety podbiega skoczy i znowu do psa, raz podarla jej cale rajstopy :/ nie wiem jak ja oduczyc skakania na ludzi gdyz wiekszosc osob mowi, ze im to nie przeszkadza, cwierka jej nad uchem a ona malo sie nie zamerda ogonem z tej radosci i nie reaguje komlpetnie na zadne siad itp. Kolejny problem to ciagle weszenie za czyms co da sie zjesc, w domu tez ciagle wylizuje dywan i podloge, jest wielkim lasuchem. Zna komnde zostaw i jak zdaze ja wypowiedziec to w domu poslucha na podworku juz nie zawsze, to jest juz irytujace bo mimo ze dostaje regularnie jedzenie to i tak nie przepusci zadnej okazji, zeby zjesc cos pod moja nieuwage a ludzie wyrzucaja u nas jedzenie ze szpilkami czy nawet z trutka wiec sie boje. Wieczorem natomiast jest dosc lekliwa i szczeka np na worek ze smieciami, zaspe czy konary lezace na ziemi (choc petard w sylwestra wogole sie nie bala) to nie jest wsumie jakis problem ale moze ma jakies znaczenie jesli chodzi o jej "zle" zachowanie. Ogolnie jest psem uleglym, w kontaktach z innymi psami zawsze popiskuje, pierwsza zabawe ze swoim kolega cala przepiszczala teraz juz nie piszczy przy nim. Nie wiem czy ta nadmierna ekscytacja jej minie i czemu sie tak zachowuje jakby rzadko widywala ludzi czy dzieci skoro wychowywala sie na poczatku dosc dlugo z rodzenstwem, kotem, jakies dziecko tez bylo. Teraz mieszka w miescie w domu z dziecmi, spacery 4 razy dziennie, zawsze jest jakis dluzszy kiedy jest spuszczana i ma czas dla siebie jak i na prace i zabawe ze mna. Rzadko zostaje dluzej sama w domu a jak wychodzimy to zamykamy ja w kuchni z dostepem do wody i zabawkami, bo jest pewne ze zasikalaby dywan (na plytki w kuchni nie sika jej sie juz tak fajnie wiec wytrzymuje do naszego powrotu) i przy dluzszej nieobecnosci moglaby cos zniszczyc. Jak wychodzimy to czasem chwile popiszczy i zaszczeka ale szybko sie uspokaja wiec generalnie nie ma problemu z zostawaniem. Prosze o rady jak ogranac to jej zachowanie podaczas ekscytacji i lakomstwo.

Pies jest ciekawy. Może Twój pies nie daje "przeżyć" śmieciom ze zwykłej ciekawości lub szuka nowych, ciekawych rozrywek a ich nie znlazwszy zadowala się śmieciami. Postaraj się zapewnić psiakowi ciekawych zajęć, może wtedy problem minie. Powodzenia! :smile:

Watpie zeby chodzilo o znalezienie sobie zajecia. Ostatnio bawila sie ze swoim kolega, znalazla kosc i jak to w sytuacjach kiedy nie jest ze mna sama, ogluchla na moje komendy i nie chciala zostawic. Mimo bardzo ciekawego i niezbyt czestego zajecia jakim byla zabawa z psem to i tak wyweszyla cos do zjedzenia. Tamten pies nawet nie popatrzyl na ta kosc a ona ciagle jej szukala i probowala wydrzec spod mojego buta kiedy jej ja zabralam i schowalam pod noga bo nie bylo gdzie jej wyrzucic.

Kolejny problem to ciagle weszenie za czyms co da sie zjesc, w domu tez ciagle wylizuje dywan i podloge,

Przy takich objawach (wylizywanie dywanu, podłogi) trzeba brać pod uwagę reflux. Zwłaszcza jeśli czasem towarzyszy temu coś w rodzaju czkawki, choć nie jest to objaw "obowiązkowy".

Łakomstwo może wynikać z niedoborów żywieniowych - czasem psy nie przyswajają suchej karmy, czasem brakuje jakichś minerałów czy witamin i pies próbuje je uzupełnić na własną łapę.

A czasem, niestety, jest to efekt trudnego, głodnego dzieciństwa.

Agata500 dziekuje za cenna rade, nie wiedzialam ze pies moze miec refluks wiec skonsultuje to przy najblizszej wizycie u weta. Czkawke owszem miewala dosc czesto ale to mogla byc rowniez wina pasozytow.

Suchej karmy nie je bo nie lubi, wiec gotuje jej sama i psinka zjada wszystko z wielkim smakiem. Calkiem mozliwe ze u poprzedniego wlasciciela musiala walczyc z rodzenstwem o jedzenie, ktorego pewnie za wiele tez nie dostawaly. Tylko wlasciwie bardziej mi chodzi o to czy sa jakies sposoby zeby ja oduczyc zjadania na dworze. Zabawianie caly czas psa zeby tylko nie interesowal sie szukaniem jedzenia jest bez sensu i nie zawsze mozliwe, mimo zabawnia i tak zawsze jakis zapaszek jej kolo nosa przeleci i przy najblizszej okazji i tak po to podejdzie. Doskonale pamieta co gdzie lezy i zawsze tam sie kieruje mimo, ze jest na smyczy i wie ze tego jej nie pozwole zjesc (chyba sprawdza czy dalej tam cos lezy i przy najblizszej mozliwej okazji jak tylko na sekunde strace ja z oczu to zje to :) ) Chcialabym wychodzic z nia normalnie na spacer bez obaw ze zje cos zatrutego czy jakas kupe z pasozytami (dlugo walczylismy z tasiemcem i innymi pasozytami jak ja wzielismy), nie musiec ciagle na nia patrzec czy aby czegos nie je pod krzakiem. Moze ktos mial podobnie i szczeniakowi minelo to jak poprostu podrosl?

Mój buszował w koszu na śmieci gdy był młody i szukał jedzenia na spacerach. I u nas to była właśnie kwestia niedoborów. Nie minęło z wiekiem tylko po zmianie żywienia. Karmiłam Royal Canin, problem minął gdy przeszliśmy na barf. Dlatego wydaje mi się, że warto sprawdzić, czy nie chodzi właśnie o niedobory. Jeśli gotujesz, przemyśl, czy pies dostaje wszystko czego mu potrzeba w odpowiednich ilościach. To młody, rosnący pies, więc musi mieć odpowiednią podaż białka (większą niż pies dorosły). Trzeba też zadbać o różnorodność pokarmów, zwłaszcza źródeł białka zwierzęcego, żeby pies mógł skompletować aminokwasy. Trzeba zwrócić uwagę na źródła wapnia, ponieważ u psa rosnącego bardzo istotny jest stosunek wapń - fosfor. Na ogół weci zalecają suplementowanie naturalnego jedzenia. Jeśli bez suplementów, no to trzeba trochę pogłówkować nad tym jedzeniem. To nie może być na okrągło np. "nieśmiertelny" kurczak z ryżem i marchewką. Możesz spróbować dołożyć jakiś rumen tabs lub po prostu żwacze wołowe czy baranie.

Szkolenie swoją drogą - warto z psem wymieniać się na coś lepszego. Jak złapie kość, to zamienić na mięso itp. Ale licz się też z tym, że są po prostu trudne przypadki, na które jedynym sposobem jest kaganiec uniemożliwiający zbieranie śmieci. Jeżeli rzeczywiście w okolicy trują psy, rozrzucają jakąś kiełbasę z gwoźdźmi itp. to taki kaganiec może uratować mu życie.

Kaganiec czasem zakladam Korze ale wtedy niestety nie moge jej nagradzac smakolykami, czesto staram sie pracowac z nia na zewnatrz i samo slowne nagradzanie nie jest tak skuteczne, wiec szukam innego rozwiazania. Bede kombinowac z dieta choc wydaje mi sie, ze ona poprostu lubi weszysc i wynajdywac sobie przysmaki i dla niej jest to najbardziej atrakcyjne zajecie.

A co z tym nieszczesnym skakaniem na ludzi? Teraz jest beznadziejna pogoda, mokro, bloto i jak skoczy na kogos to go wybrudzi. Wczoraj jak z nia bylam na spacerze i spotkalysmy pana z psem to najpierw skakala na tego psa zachecajac go do zabawy i za chwile na wlasciciela, w momencie gdy robila skok na wlasciciela to ja odciagalam w efekcie czego "latala" na tej smyczy jak szalona ladujac na plecach czy na boku i znow skaczac, mimo ze lekko ja odciagalam to ladowala dosc mocno, musialam z nia odejsc, bo nie reagowala na siad ani na nic. Jak sie zabrac za nauke grzecznego witania sie na spacerze jesli wlasciwie nie ma na to czasu, bo kazdy z psem zaraz sie oddala i nie bedzie czekal az moj pies grzecznie usiadzie a ja nie mam okazji ja pochwalic za dobre zachowanie, albo ludzi poprostu to nie obchodzi, ze chce ja nauczyc najpierw usiasc grzecznie i wolaja ja, cwierkaja schyleni nad jej uchem jaki slodki szczeniaczek i juz jest tak nakrecona, ze nie idzie jej opanowac :crazy: a nie moge przeciez omijac ciagle ludzi czy odchodzic od kazdego kto tylko zaczepi mojego psa. Dodam, ze w domu nie ma takiego problemu, bo sie slucha wiec nie mam jak z nia cwiczyc tego w domu.

Trzeba się chyba zaprzyjaźnić z kimś "upsionym" i umawiać się na poćwiczenie. Ze szczeniakiem jest faktycznie trudno, bo wszyscy kochają szczenięta. A jak pies dorośnie to po herbacie. Dotyczy to także psów. One na razie traktują ją ulgowo, bo szczenię, ale dorosłemu psu skakanie po drugim niekoniecznie ujdzie na sucho.