3 posts in this topic

Witam, z góry przepraszam ze nie szukam po forum w założonych już wątkach informacji ale  już mi pęka głowa od przeszukiwania tych wszystkich informacji wiec chciałam mieć ich wiele w jednym miejscu i żeby odpowiedzi były jak najbardziej celne biorące pod uwagę informacje o moim psie a nie na zasadzie (czy ta karma jest ok? pyta właściciel 2 letniego yorka miniaturki praktycznie nie ruszającego sie z domu a właściciel 5 letniego aktywnego owczarka odpisuje tak mój zjada tyle i tyle i jest super) bo wiadomo że te psy potrzebują co innego w innych proporcjach... a więc:

Moja psia dzidzia nazywa się Karmelek od czerwca przygarnięty przeze mnie ze schroniska a to kilka podstawowych danych o nim:

rasa: mieszaniec

waga: 11kg

barwa: ruda

I mam problem ponieważ nie do końca wiem jak dbać o jego zdrowie, kondycje i ogólne samopoczucie. Miałam kiedyś pieska również mieszańca, ale byłam dzieckiem a moi rodzice nie dbali aż tak o niego uważali ze pies to pies.... jadł cokolwiek do weterynarza tylko na szczepienie przeciw wściekliźnie albo jak pochorował sie.  Ja mam zupełnie inne podejście a Karmelka traktuje jak swoje dziecko tyko futrzane i z ogonkiem :P

Maluch obecnie był na karmie suchej i mokrej + przysmaki i gryzaki oraz czasem gotowane.

karma sucha to: chappi 3 rodzaje mięsa z warzywami

karma mokra to: pedigree saszetki wszystkich smaków

Karmę suchą ma non stop na misce. Saszetkę dostaje raz dziennie.  Dostaje codziennie dentastix do czyszczenia ząbków. Przysmaki pedigree (paski wołowe, rodeo, ciastka w kształcie kostki, jumbon itp. ) raz na 5/6 dni. Gryzaki takie jak ucha wieprzowe raz na 1,5 tyg. Staram sie mu też chociaż raz na 3 tyg ugotować kurczaka z marchewką, groszkiem i ryżem bądź ziemniakami .

Wiem już że ani chappi ani pedigree nie są dobrymi firmami.

Moje pytanie brzmi czym go karmić i jak?

Przekopałam cały internet i mam dylemat.. zależy mi na dobrej karmie ale w miarę przystępnej cenie.

Oto kilka suchych karm nad którymi mam dylemat:

- Brit

- Royal Canin

- Purina Pro plan

Proszę doradźcie mi która z tych 3 jest najlepszą opcją.

Jeśli chodzi o karmy mokre:

- animoda vom feinsten

- butcher's

- dolina noteci

- rinti

- brit

I tu znowu takie samo pytanie która z tych jest najlepszą opcją.

Jeśli chodzi o ząbki czy ten dentastix może zostać? Jak on sie sprawdza? Może jest cos lepszego w podobnej cenie? I to samo pytanie odnośnie przysmaków.

Oraz najważniejsze czy będzie dobrze karmić go tak jak do tej pory?

Czyli karma sucha non stop mokra raz dziennie, raz na 3 tyg ugotować? Czy cos nie tak robie? Bardzo proszę o pomoc w jakich ilościach i jak często mogę mu co dawać.

Jeśli chodzi o ochrone przed kleszczami i pchłami to czy może on miec obroże Bayer Foresto? Czy to jest dobra obroża? Staram sie żeby mimo mieszkania w bloku on miał sporo ruchu oprócz 3-4 krótkich wyskoków do wc wokół bloku w ciągu tygodnia to zabieram go chociaż 3 razy w tygodniu na jeden taki długi spacer połączony z bieganiem i zabawa na polanie a w weekend do lasu żeby sie wybiegał i poznał nowe miejsca. Czy tyle ruchu mu starczy czy to za mało?

Jeśli chodzi o sierść to jak często go czesać może być raz na 2 tyg czy to za rzadko? I jak z kąpielą co ile mogę go wykapać żeby było dobrze raz na 4 miesiące? Puki co kąpałam go tylko 2 razy jak przyjechałam z nim ze schroniska do domu i drugi jak na spacerze wskoczył mi do jeziora i wytarzał sie w piachu. Oraz jakie znacie fajne i nie za drogie szampony do pielęgnacji sierści.

Chciałabym też dowiedzieć się czy warto co pół roku lub co rok psa szczepić oprócz wściekliźnie na 3 podstawowe choroby nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha?? Byłam z psem u weterynarza i namawiał mnie na kolejne szczepienia przypominające, piesek był szczepiony rok temu czy powtórzyć szczepionkę? Czy raz wystarczy? Zależy mi na jego zdrowiu ale martwią mnie nopy poszczepienne wiem że u ludzi to coraz częstsze ale u piesków nie wiem jak to jest, proszę doradźcie mi...

Z góry dziękuje za odpowiedzi :)

karma sucha nie powinna być non stop w misce. Możesz ją jak najbardziej dosmaczyć karmą mokrą, i wówczas psiak powinien ja zjeść  jako posiłek "od razu". Pytasz ile powinien zjeść, to zależy od psa. Każdy pies jest indywidualny, jeden jest "żerny", a inny jest niejadkiem. Tu już musisz sama sprawdzić ile psiak może zjeść "na jedno posiedzenie". I wówczas będziesz mniej więcej wiedziec ile mu dać.  Od czasu do czasu jak piszesz możesz mu ugotować dla zmiany. Jeśli chodzi wybór suchej karmy, to jest troszkę problem, bo każdy może ci polecić karmę taką, jaką daje swojemu psiakowi. Ale z karm suchych które tu przedstawiłaś dobra jest purina pro plan, oraz brit. Royal się zepsuł. Jeśli chodzi o mokrą, to trochę trudno mi cośkolwiek powiedzieć, ale z tego co się orientuje, to raczej większy "popyt" jest na dolinę noteci.  W zależności od tego jaki jest duży, i żerny możesz mu dawać 2 razy dziennie jeść. 

Dnia 29.08.2017 o 16:50, Niki_124 napisał:

Jeśli chodzi o ząbki czy ten dentastix może zostać? Jak on sie sprawdza?

może zostać, w sumie to trudno powiedziec jak się sprawdza, bo sa różne psy. U jednych mimo podawania w/w zęby będa ładne, a u innego nie. To zależy od psa, jakie ma predyspozycje do odkładania się kamienia. 

Chciałabym też dowiedzieć się czy warto co pół roku lub co rok psa szczepić oprócz wściekliźnie na 3 podstawowe choroby

tak, warto. Psiak jest młody i dobrze by było żeby go doszczepić prze pierwsze lata. Ale nie co pół roku, tylko tak jak wściekliznę, co rok, natomiast co pół roku możesz go odrobaczyć.

Staram sie żeby mimo mieszkania w bloku on miał sporo ruchu oprócz 3-4 krótkich wyskoków do wc wokół bloku w ciągu tygodnia to zabieram go chociaż 3 razy w tygodniu na jeden taki długi spacer

powinien mieć codziennie co najmniej trzy spacery, w tym jeden dłuższy.

Jeśli chodzi o sierść to jak często go czesać może być raz na 2 tyg czy to za rzadko?

to zależy jaka ma sierść, czy krótka czy długa. Ale dobrze jest bez względu na długość czesac przynajmniej co drugi dzień.

Uzupełniając tylko wpis Ojeja:

- karmę rzeczywiście należy dawkować zgodnie z zapotrzebowaniem psa, ale niekoniecznie bazując na podstawie tego ile zje. Niektóre zjedzą dużo więcej, niż potrzebują, a inne będą chodzić głodne gdy pokarm im nie smakuje, często doprowadzając do niedoborów. Podawaj tyle, ile producent przewidział dla psa o wadze 11 kilogramów, i obserwuj pupila - jak zaczynają mu się pojawiać żebra, to zwiększa dawkę, jak troszkę tyje - zmniejsz ją. Pamiętaj też, że pies może mieć różny apetyt w zależności od samopoczucia, czy nawet pogody - i trzeba tak podawać posiłki,by bilans w ciągu paru dni się wyrównał (tzn. jeśli dwa dni z rzędu zje mniej niż powinien, to trzeciego dosmacz, aby zjadł więcej niż się zaleca)

-wybór karmy zależy od psa. Wszystkie trzy które podałaś są dobrej jakości, dobierz taką, która psu posmakuje (wszystkie oferują bezpłatne próbki). Royal nie tyle się zepsuł, co przestał być tak opłacalny - za cenę Royala można dostać karmę lepszą jakościowo, ale nie znaczy to,że sam RC jest karmą złą, bo nie jest;

-nie do końca jestem zwolennikiem karmienia mieszanego, tzn. mieszania suchego z mokrym. Raz, że psy tak karmione dość łatwo tyją, dwa, że czasem mają problemy żołądkowe (karma sucha trawi się wielokrotnie dłużej niż mokra, sprawiając, że ta mokra gnije w przewodzie pokarmowym zablokowana przez czop karmy suchej),  a trzy, że uczy to wybrzydzania. Jeśli Twój psiak nie chce jeść samej suchej karmy - to już wiesz dlaczego ;)

-pamiętaj że nie tyle długość, co jakość spacerów się liczy. Pół godziny ćwiczeń czy węszenia jest warte więcej niż godzina dreptania w kółko po placu zabaw. Staraj się, by spacery były dla psa ciekawe - by miał co wąchać, spotykał inne psy, natykał się na nowe bodźce. Szkol go, ćwicz jakiś sport jeśli lubisz, organizuj ciekawe zabawy. Pamiętaj, że to jedyna jego okazja do aktywizacji w ciągu dnia, pozostałe kilkanaście godzin śpi i się nudzi. Niech chociaż ta godzinka czy dwie będą faktycznie tylko dla niego.

EDIT: dentastixy i inne czyściciele zastąpiłbym naturalnymi gryzakami. Kość naturalna czy nawet twarda marchewka zetrą osad nazębny prawie tak samo dobrze, a przynajmniej wiesz, co psu podajesz. Już mieliśmy parę przypadków zwierzaków którym dentastixy zbijały się w wielkie kule których nie umiały strawić.

Edited by Evodish
1 person likes this