Jakub Bronisz

Czym karmić psa?

25 posts in this topic

Witam, niedługo będę posiadaczem psem i pomagam mamie przygotować dom na pieska. Będzie to kundelek, mama była "do kolana".
Czym mogę karmić takiego psa? Jak często mu udostępniać to jedzenie? A może swobodny dostęp? Jakiej firmy będzie najlepsza? (może być przez internet).

Jeśli był już taki wątek to przepraszam, ale jestem nowy i póki co go nie zauważyłem.
Pozdrawiam.

2 godziny temu, Jakub Bronisz napisał:

Czym mogę karmić takiego psa?

Najlepiej tym co jest zgodne z psią naturą  - czyli czystym, żywym (surowym) mięsem przede wszystkim, plus mięsne kości, podroby, jaja, ryby. To się nazywa dieta BARF. Szczegóły tu: http://www.barfnyswiat.org/

Weź jednak pod uwagę, że o BARFie jest wiele różnych opinii. Jeśli chodzi o dobór karmy gotowej, to absolutnie nie korzystaj z żadnych marketówek typu Pedigree itp. 
Na stronie polskiego związku weterynarii jest fajny dokument od FEDIAF nt. żywienia ;-).

Ja mojego collie karmię zwykłą karmą , czasem też dostaje kości wieprzowe. Jest szczęśliwym pieskiem.

Dnia 23.11.2017 o 13:12, janek89 napisał:

Na stronie polskiego związku weterynarii...

Co Ty pleciesz? Nie ma takiego związku.

14 minut temu, Silvery napisał:

Nie ma takiego związku.

może się "przejęzyczył", a miał na myśli "Ogólnopolskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii"

Ja bym jednak polecał suchą karmę.

Gotując samemu zawsze jest problem co i ile dajemy... ile białka, ile węglowodanów, ile witamin itd...

W gotowej, dobrej karmie mamy to wszystko zbilansowane.

My np. karmimy naszą sunię Taste of the Wild

1 godzinę temu, Misio napisał:

W gotowej, dobrej karmie mamy to wszystko zbilansowane.

Nie wierz we wszystko co słyszysz w telewizorze. No, chyba że sam jesz jakąś ludzką karmę zbilansowaną. Bo te wszystkie schabowe z kapustą, mielone panierowane, pierogi ruskie i inne ziemniaki z koperkiem za cholerę nie są zbilansowane.

1 godzinę temu, ojeja napisał:

może się "przejęzyczył"

Jak w tym dowcipie:

Spotyka się dwóch kolesi i jeden mówi :
- Stary, mam problem z żoną i to przez przejęzyczenie.
- Ty, a wiesz, że ja też!
- Tak? A  jak się przejęzyczyłeś?
- Żona wróciła z zakupów i chciałem jej powiedzieć "masz brzydką torbę ", a powiedziałem "masz brzydka mordę ".  A ty jak się przejęzyczyłeś?
- Ja przy obiedzie... chciałem powiedzieć "podaj mi sól", a powiedziałem "zmarnowałaś mi życie ty stara krowo".

1 person likes this

8 godzin temu, Silvery napisał:

Nie wierz we wszystko co słyszysz w telewizorze. No, chyba że sam jesz jakąś ludzką karmę zbilansowaną. Bo te wszystkie schabowe z kapustą, mielone panierowane, pierogi ruskie i inne ziemniaki z koperkiem za cholerę nie są zbilansowane.

Nie wierzę i mimo że jestem tu od wczoraj, czytając Twoje wypowiedzi, często nie wierzę w to co czytam...

Rozumiem że osoby które gotują/przygotowują psom posiłki to robią 3-4 różne posiłki dziennie i około 15-30 różnych (z różnych rzeczy - sam wymieniłeś już sporo różnych) dań w miesiącu?

Z tego co słyszałem najczęściej jest to np ryz lub kasza + jakieś tam mięcho...gdzie tu jakikolwiek bilans...tylko monotonia...

Poza tym człowiek dużo częściej chodzi po "lekarzach" robiąc badania itd. czy też sam zauważa że coś jest nie tak i sumplementuje swoją dietę "chemią" (witaminy, minerały itd).

28 minut temu, Misio napisał:

Nie wierzę i mimo że jestem tu od wczoraj, czytając Twoje wypowiedzi, często nie wierzę w to co czytam...

Gdy dotkniesz BARF-u, to uwierzysz,  jak św. Tomasz w zmartwychwstanie Chrystusa, po dotknięciu jego ran.

31 minut temu, Misio napisał:

Rozumiem że osoby które gotują/przygotowują psom posiłki to robią 3-4 różne posiłki dziennie i około 15-30 różnych (z różnych rzeczy - sam wymieniłeś już sporo różnych) dań w miesiącu?

Tu masz wszystko podane na tacy:  http://www.barfnyswiat.org/

Czytaj i myśl samodzielnie, aby Twój pies był zdrowy i szczęśliwy oraz dobrze mu się powodziło na ziemi. Amen.

Aktualna sunia nie jest moim pierwszym psem i nigdy nie miałem problemu z poprzednimi, a czy były szczęśliwe... moim zdaniem (i tych co je poznali) tak :)

Tamto forum to też ekran - wiec też nie wierz w to co widzisz... i też mnie to nie przekonuje szczególnie do psów... do kotów jak najbardziej ok, a pies nie jest tak do końca drapieżnikiem bo jest "wszystkożerny" jak niedźwiedź czy my...

Też widziałem że na tym forum twierdzą inaczej ale... nie wież w to co na ekranie... wystarczy popatrzyć na uzębienie i to już wyjaśni sprawę (nie wchodząc w dalsze szczegóły układu pokarmowego)... i chyba na tym skończę polemikę z Tobą :)

przypuszczam Silvery, że swojego psa karmisz barfem. Wolno ci. Ale nie mogę pojąć, dlaczego polecasz, wręcz wmawiasz innym osobom, że barf, to jest to, czym powinni karmić swoje psy. 

5 godzin temu, Silvery napisał:

Gdy dotkniesz BARF-u, to uwierzysz

Że każda inna forma karmienia psa, obojętne czy jest to karma sucha, puszki czy dotowane jedzenie jest "be". Każdy karmi jak chce i jest to wybór danej osoby. Nie każdy chce/może karmic swojego psa barfem, nie kazdy pies może, czy powinien jeść surowiznę. Psy nie są dzikimi zwierzetami, zostały udomowione i przez te wszystkie wieki od udomowienia, sposoby ich karmienia zmieniały się, podobnie jak układ pokarmowy który nie pozostał "przystosowany" do takiej formy karmienia. Owszem teraz większośc ludzi "wraca" do "pierwotności" ale czy to jest dobre dla psa? Może w pewnym sensie tak, ale nie na dłuższy czas. Nie powinno się przestawić psa na tylko surowy sposób karmienia. Wiele psów, po pewnym czasie niestety ale zaczyna chorować. Mam, i znam bardzo wielu weterynarzy, których częstymi pacjentami są psy karmione, lub były karmione barfem. Bo mimo iż zdawało by się, że jest to dobre jedzenie czy sposób karmienia, to niestety ale te psy mają problemy z układem pokarmowym. Dlatego jeśli ktoś pisze że karmi swojego psa suchą karmą, a inna osoba że gotuje psiakowi, to bez względu na swoje przekonanie czy podejście do karmienia barfem, powinieneś to uszanować. 

5 godzin temu, ojeja napisał:

Ale nie mogę pojąć, dlaczego polecasz, wręcz wmawiasz innym osobom, że barf, to jest to, czym powinni karmić swoje psy.

Dlaczego? Dlatego (cytat ze strony Barfny Świat):

Podstawą diety jest podawanie psom, kotom i fretkom wyłącznie surowego pokarmu, który powinien jak najbardziej zbliżyć się do pożywienia, jakie zwierzęta te spożywały w swych naturalnych warunkach. BARF opiera się na idei, że nasze domowe drapieżniki są doskonałymi organizmami stworzonymi przez lata ewolucji i przystosowanymi do określonego, najlepszego dla swego gatunku, rodzaju pożywienia.
Dieta współczesnych czworonogów powinna zatem naśladować dietę ich przodków - dzikich psowatych, kotów afrykańskich i tchórzy oraz żyjących również dziś na wolności przedstawicieli gatunków. Pod względem metabolicznym nasze domowe zwierzęta nie różnią się bowiem od swych dzikich krewnych, którzy zjadają upolowane przez siebie ofiary w całości, wraz z wnętrznościami i kośćmi. Składniki diety BARF powinny odzwierciedlać rodzaje, zróżnicowanie oraz proporcje takiej właśnie naturalnej diety. Surowe mięso wraz z kośćmi i wszelkimi podrobami, jaja oraz ryby zawierają świeże, niezbędne dla organizmu aminokwasy, witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe. W diecie tej nie występują wysokoprzetworzone produkty, sztuczne konserwanty i barwniki. BARF nie zawiera produktów zbożowych, bogatych w węglowodany, których drapieżniki nie potrafią właściwie wykorzystywać oraz gluten, który niszczy ich jelita. Surowy pokarm zapewnia natomiast odpowiednią ilość enzymów, przeciwutleniaczy i bakterii, dzięki którym nasze czworonogi mogą prawidłowo funkcjonować.

Jeśli po przeczytaniu tego wyimka dalej nie będziesz pojmować, to trudno, taka się widocznie urodziłaś.

Aha, pustosłowie, że psy przez tysiące lat bytowania z człowiekiem zmieniły swoje preferencje żywieniowe, nie zmieni faktu, że budowa uzębienia psa, przewodu pokarmowego i jego metabolizm są dokładnie takie same jak u dzikich pobratymców psa.

5 godzin temu, ojeja napisał:

Każdy karmi jak chce i jest to wybór danej osoby.

Sęk w tym, że nie jest to wybór psa. I tak jak rozumna matka nie karmi swego dziecka fast foodami, tak rozumny właściciel czworonoga nie karmi go psimi odpowiednikami fast foodów. Jeśli komuś się nie chce, czy nie stać go, by karmić psa po ludzku, czyli po psiemu, to przecież nie musi mieć psa. Tak jak nie musi kupować niby rasowego psa z szemranych hodowli, bo nie stać go na psa z rodowodem. Wystarczy udać się do najbliższego schronu...

Nie wierz w to co czytasz w internecie ;-) i ogladasz w telewizji :-)

Mam wrażenie że tu zakrawa pomału na jihad

Dla mnie pustosłowiem jest BARF dla psów (dla kotów, fretek i innym drapieżnikom jeszcze ok)... to tak jak ostatnio pokazały się znowu strony internetowe które propagują anoreksję i bulimię... też słowa...słowa...słowa...

Zboża - a i owszem nie są dobre dla układu pokarmowego psa, ale np nie każda karma sucha go posiada ...

To może wejdźmy wszyscy do wody i w niej się utopmy bo wszyscy "wyszliśmy z wody" gdzie powstało życie... jest coś takiego jak ewolucja... i nie są to puste słowa... i uważam że to Ty nie wiesz o czym piszesz...

Tak samo można propagować weganizm itd...można ale to nie jest jedyna słuszna droga...

1 person likes this

barf jest stosowany w żywieniu od niedługiego okresu, więc i ty zapewne zanim zacząłeś nim karmić, to pewnie karmiłes swojego psa suchą karmą lub gotowanym. Dlatego przypuszczam że jak na razie widząc zalety tegoż jedzenia (wady też są więc czemu ich nie podasz), zachłysnąłeś się nim, i dlatego też zastanawiam się jak możesz narzucać komuś ten sposób karmienia. Jesteś osobą której ciężko przychodzi pogodzić się z myślą, że ktoś może miec inne zdanie na jakiś temat niż ty. A ponieważ nie masz żadnych konkretnych argumentów i posiłkujesz się tylko i wyłącznie cytatami z" barfnego świata", to potrafisz tylko komuś kto ma inne zdanie na temat żywienia swojego psa, w sposób mniej lub bardziej dosadny ubliżać.  Jak napisałam, każdy ma swoje zdanie na temat karmienia, i powinieneś to uszanować. A ty co robisz oprócz ubliżania - wręcz wmawiasz nie znając danej osoby/osób że

43 minuty temu, Silvery napisał:

komuś się nie chce, czy nie stać go, by karmić ..... po psiemu, to przecież nie musi mieć psa.

A czy przeszło ci przez myśl to że ktoś nie może karmić swojego psa inaczej? Chyba nie, skoro barf jest dla ciebie "jedyny"

Wady diety BARF:

• Samodzielne komponowanie dawki pokarmowej bywa bardzo trudne i często nie udaje się uniknąć błędów takich jak:

- Zbyt wysoka zawartość białka (niewskazana u zwierząt starszych, z chorymi nerkami lub wątrobą).

- Zbyt niska zawartość białka (prowadząca do utraty masy ciała).

- Nadmiar lub niedobór wapnia i fosforu (u szczeniąt i kociąt może prowadzić do krzywicy).

- Zbyt wysoka zawartość tłuszczu (ryzyko chorób trzustki).

- Niedobór lub nadmiar witaminy A.

- Niedobór witaminy D i E.

- Niedobór mikroelementów.

• W surowym mięsie mogą znajdować się groźne dla psów i kotów wirusy, bakterie i pasożyty:

- wirus choroby Aujeszky’ego (wścieklizny rzekomej).

- bakterie jelitowe: E. Coli, Salmonella, Campylobacter, Yersinia.

- tasiemce i inne pasożyty.

• Surowe mięso może być także groźne dla ludzi (zwłaszcza te pochodzące z niepewnego źródła), gdyż może być wektorem chorób odzwierzęcych takich jak gruźlica, tularemia i toksoplazmoza.

• Spożywanie przez zwierzęta kości może prowadzić do urazów jamy ustnej, złamania zębów, utknięcia kości w gardle lub przełyku, zaparć, niedrożności lub przebicia jelit.

• Wiele produktów (m. in: jajka, ryby czy fasola) nie może być spożywanych na surowo ponieważ zawierają enzymy rozkładające witaminy, uszkadzają błonę śluzową żołądka lub wywołują zatrucia.

• Żywienie mięsem zawierającym tkankę tarczycy (mięso pozyskane z okolicy głowy i szyi) może prowadzić do nadczynności tarczycy.

• Dieta BARF nie powinna być stosowna u zwierząt z chorobami przewodu pokarmowego, zwłaszcza przy biegunce.

vet.jarbank

Ja tylko dla porządku dodam, że wiele z powyższych zagrożeń może być wyeliminowanych poprzez poprawne skomponowanie diety. Dobrze zbudowany BARF nie doprowadzi do nadmiarów czy niedoborów. Nie będzie ryzyka zarażenia wścieklizną rzekomą, bo nie podamy surowej wieprzowiny. Nie zarazimy psa bakteriami e.coli, bo soki żołądkowe po prostu ją strawią.Ale żeby taki BARF zbudować, trzeba mieć jakąś wiedzę o takim żywieniu.

I to tutaj widzę największe zagrożenie BARFem. W tym, że wiele osób zachłysnęło się jego popularnością, i wrzucają wszystko bez ładu i składu, bez przeliczania, bez jakiekolwiek logiki - co kończy się jak wyżej, niedoborami lub nadpodażą, a ostatecznie chorobami. Jeśli mamy czas zainteresować się tematem, trochę wgłębić w żywienie - BARF jest naprawdę super, sam go polecam. Ale jeśli nie - to już lepiej podawać suchą karmę, niż źle przyrządzać BARFa.

Aha, pustosłowie, że psy przez tysiące lat bytowania z człowiekiem zmieniły swoje preferencje żywieniowe, nie zmieni faktu, że budowa uzębienia psa, przewodu pokarmowego i jego metabolizm są dokładnie takie same jak u dzikich pobratymców psa.

Nieprawda, nie są. Psy zmieniły swój układ trawienny i metabolizm, dostosowując go do pokarmu jakim żywił się człowiek. To nawet jasno wynika ze sposobu w jaki zostały udomowione. Skoro psy stały się psami właśnie dlatego, że zaczęły się żywić odpadami z ludzkiego "talerza" i od tamtego czasu aż do dziś większość jest karmiona odpadkami z naszego stołu lub karmą suchą/mokrą, to nie można mówić, że ich organizm przez 11 tysięcy lat się do tej diety nie dostosował. BARF jest dietą wilczą, nie psią - i choć psom służy, to nie jest idealnie do psów dopasowany. Nie dzisiaj. Psy zmieniły już nawet swój genotyp, żeby lepiej sobie radzić z "ludzkim" jedzeniem - mają 30-krotnie większą skuteczność w produkcji amylazy i dużo większą skuteczność w produkcji maltozy, które rozkładają skrobię i cukry. Mają nieco dłuższe jelita, mniejsze i słabsze szczęki, delikatniejsze soki trawienne. Psy nie są już wilkami. Nawet dzikie psowate żywią się głównie na ludzkich śmietnikach, a jeśli polują, to najczęściej dla zabawy, nie zjadając ofiary. Poszukajcie wpisów o psach np. w Bułgarii, tam to jest ładnie opisane.

Tak do poczytania dla zainteresowanych:

klik

Trochę faktów zamiast propagandy. Sam lubię BARFa, sam go polecam, ale nie popadajmy w fanatyzm - warto się zainteresować, warto zabrać, ale jak komuś się nie chce - jego sprawa, dobrą karmą suchą krzywdy nie zrobi.

bardzo trafnie Evodish napisałeś - wytłumaczyłeś. Może do kogoś to dotrze. Ja osobiście nie mam nic do barfu, ale nie karmię nim psa, bo niestety jest z tych, które nie mogą jeść surowizny. Co nie znaczy że nie daję od czasu do czasu troszkę. Nigdy też nie odwodziłam, ani nie narzucałam karmienia barfem. Tak jak napisałam, każdy ma swoje zdanie na temat karmienia i należy to uszanować, a nie na siłę zmuszać, wmawiać, kazać* (* - niepotrzebne skreślić) karmić barfem. Ale niestety ktoś tego nie rozumie bądź nie chce zrozumieć. Ten upór mogę porównac do dyskusji, która prowadziłam kiedyś z pewną osobą a dotyczyła owczarków. otóż ta osoba upierała się że "jedyną słuszną rasą owczarka niemieckiego jest eksterier, natomiast nie ma, i nigdy nie było owczarków staroniemieckich (a w ogóle co to jest?)". Nawet nie przekonały hodowle posiadające wielopokoleniowe rodowody i zarejestrowane w Związku Kynologicznym. Eksterier i tyle.

Nie wiem, czy wiesz ale także psy mają tendencję do tycia. Zwłaszcza te starsze, u których zwalnia metabolizm. Dlatego podawaj swojemu pupilowi karmę, która ma obniżona zawartość tłuszczu (jeśli mogę Ci zarekomendować, to wybierz tę: https://www.maxandmrau.pl/product-pol-2406-Bozita-Naturals-Light-2-4-kg.html ). Zwróć też uwagę przy wyborze na skład – powinnia posiadać względnie dużo mięsa i 0 barwnikow/ konserwantów.

@Bessos - ale skąd Ty wiesz, czy akurat ten pies będzie miał tendencję do tycia, żeby polecać karmę o niższej zawartości tłuszczu..? Takie karmy powinno się podawać psom, które faktycznie mają bardzo mało ruchu, albo są chore i tyją z tego powodu - zdrowy pies powinien dostawać karmę standardową, bo wbrew pozorom tłuszcz też jest ważnym elementem diety. Wszystko zależy od psiaka, ale przeciętny pies wcale nie potrzebuje karmy light. Niektóre wręcz nie mogą jej jeść (np. psy pracujące w zaprzęgu, które padłyby z wyczerpania na takiej diecie).

Mój 6 letni Golden przede wszystkim jest sporym niejadkiem a może raczej wybredny co raczej jest dziwne po większość osobników tej rasy to straszne łakomczuchy. Aktualnie karmię Carnilove - czy to dobry wybór?

Jak pisałem karmię pieski Taste of the Wild  ale sam się zastanawiam, czy by nie spróbować karmy Carnilove Salmon&Turkey Puppy

Ja karmię psa karmą Petvita. Sucha i mokra. Wydaje mi się że taką karmą lepiej karmić ponieważ składniki odżywcze są zbilansowane dla potrzeb młodych piesków jak dla tych starszych, dużych i mniejszych. Czasem jeszcze dodaje jakieś jajka albo łakocie typu kurze stopki itp.

U nas sprawdzają się puszki i sucha karma, czasem smakołyki a także obiadowe jedzenie, ale jednak z uwagą na to co  nasz pies może jeść.