Sign in to follow this  
Followers 0
gressart

Umowa kupna psa - czy to normalne?

7 posts in this topic

Umowa kupna psa rasowego zobowiązuje mnie do: "poinformowania pisemnie hodowcy o zamiarze przeniesienia własności psa (bez względu na tytuł przeniesienia: sprzedaż, darowizna) na rzecz jakiejkolwiek innej osoby." Mam na to 30 dni od momentu kiedy chciałbym psa sprzedać lub podarować, w tym czasie hodowca ma prawo pierwokupu. Dalej, jeśli nie wypełnię tego obowiązku informacyjnego względem hodowcy, to naliczy on KARĘ w wysokości ceny zakupu psa, płatną w ciągu 5 dni od wezwania do zapłaty. Czy to normalny, często spotykany fragment umowy o kupnie psa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, normalne - nawet dobrze świadczy o hodowcy. Ma zabezpieczać przed sytuacjami, w których nowy właściciel znudził się psem po 3 miesiącach i sprzedawał go komukolwiek, bo było mu głupio odezwać się do hodowcy, a potem pies trafiał do budy albo na pasztet. Albo do rzeki w worku.

Jeśli planujesz się psem zająć i faktycznie go trzymać, to nie masz co się martwić karą, prawda? A jeśli nawet nie dasz sobie rady, czy po prostu życie się tak potoczy, że z psem będzie trzeba się rozstać, to idziesz do hodowcy i mówisz jak  jest. Jeśli to będzie losowa sytuacja, to nikt Cię potępiać nie będzie, a hodowca będzie miał pewność, że jego miot nie trafił do byle kogo - Ciebie też nie wybrał z przypadku. Niektórym hodowcom naprawdę zależy na tych zwierzakach.

Przygotuj się też, że będziesz proszony np. po kilku miesiącach lub roku o przesłanie aktualnych fotek psa - to trochę forma troski o miot, ale też sprawdzenia, czy nie łamiesz umowy, czy pies jest zadbany i szczęśliwy.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co jeśli sprzedawca nie chce wystawić takiej umowy? Rozumiem, że warto poszukać innego sprzedawcy, który nie będzie robił problemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To prawda. Każdy hodowca będzie chciał podpisać z Tobą umową... No chyba, że jest to pseudohodowla

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dariawys - nie chce podpisać konkretnie takiej umowy, czy w ogóle żadnej? Bo jeśli to drugie, to widocznie hodowla nie jest legalna - od jakiegoś czasu sprzedaż szczeniąt po rodzicach niezarejestrowanych w żadnym związku jest nielegalna, i podejrzewam że taka jest tego przyczyna. Ewentualnie hodowca próbuje się ukrywać przed urzędem skarbowym. W obu wypadkach jest to nieuczciwe i nielegalne działanie, i warto faktycznie poszukać innego miejsca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0

Media społecznościowe

Dodaj nas