Sign in to follow this  
Followers 0
Dawid Ciężki

4 miesięczny terrier początki agresji

4 posts in this topic

Witam wszystkich

Zacznę od początku posiadam od około 20grudnia psa w typie jagdteriera (ojciec jagd matka pół jagd pół terier walijski). Psiak jak to terier energiczny, bardzo przyjazny do ludzi i innych psiaków. Aktualnie ma 4 i pół miesiaca.

Zaniepokoiła mnie dzisiaj pewna rzecz otóż na wybiegu dla psów, gdzie codziennie przychodzimy Miko bo tak się wabi, wszedł pod ławkę i zaczął kopać, nie było to takie zwykłe kopanie dla przyjemności, kopał  warczał i piszczał. Nie zwracał uwagi nawet na zaczepki swojego kumpla Huskiego, też szczeniaka z którym zawsze biega, a wręcz na niego warczał. Przez 20 min nie odpuszczał, próbowałem interweniować, złapałem go za obrożę i chciałem odciągnąć od tej dziury, gdyby nie mój refleks pogryzł by mnie. To jego pierwszy przejaw agresji.

Nigdy nikt nie podniósł na niego ręki ani nie krzyczał, sprawia wrażenie jakby kochał cały świat wszystkie psy i ludzi. Nie wiem jak mam postąpić w podobnym przypadku w przyszłości. Napewno nie jest to problem nie wychodzenia na spacery, bo chodzimy 5-6 razy dziennie po kilka km że czasem nie ma siły wrócić do domu.

Jedyny mój pomysł to wizyta u behawiorysty póki jeszcze czas, ale szczerze to wolę by pies słuchał się mnie, a nie właśnie behawiorysty.

Dzisiaj sobie uzmysłowiłem, że 4miesięczny szczeniak to już nie takie bezbronne zwierzątko :) A on jak to on właśnie śpi jakby nigdy nic.

Proszę o jakieś rady pozdrawiam!

received1_qnwxxsq.jpg

To normalna reakcja małego psa - próbował ugryźć, ponieważ poczuł zagrożenie (być może było coś zakopane pod ławką i on to czuł i chciał się do tego dobrać). Sama posiadam teraz 5 miesięcznego szczeniaka. Schował się pod krzakiem i nie chciał wyjść, a jak po niego sięgnęłam rękoma to mnie ugryzł - bo się bał. Dla psa nie można przede wszystkim pokazać że ugryzienie nas odstraszy. Bo jeżeli on pojmie, że gryzienie przynosi zamierzony przez niego efekt to będzie tak robił. Jeżeli to była jedna taka sytuacja to dałabym mu jeszcze kilka dni/tygodni obserwacji. Behawiorysta to dobry pomysł i osobiście sama się mam zamiar z nim spotkac. Także powodzenia :)

Posted (edited)

5af19071a023e_Zdjcie1k.gif.87e9af2aeaad2822fd92ba5343e4efc6.gifTeż mam od 10-ciu lat Jagdteriera.Psy tej rasy posiadają silny stopień dominacji,potrzebują bardzo dużo ruchu i zainteresowania.Dorosłe osobniki mogą być agresywne wobec innych psów ale dla ludzi są przyjacielskie Szybko się uczą i są inteligentne.Polecam tą rase tam gdzie jest więcej domowników lubią być w centrum zainteresowania 

Edited by Urszula Niewiadomska

Absolutnie nie jest normalnym by pies gryzł swojego właściciela. Nawet jeśli ma zaledwie kilka miesięcy...
Czym innym jest podgryzanie w zabawie, a czym innym agresja wywołana próbą zabrania czegoś.

Jeśli pies nie jest agresywny (ogólnie) i był to epizod to sugerowałbym naukę "wymiany" (jako dodatek do posłuszeństwa). Pies musi wiedzieć, że nawet mając najatrakcyjniejszy kawałek mięsa/najlepszą zabawkę czy najbardziej intrygujący dół (jak w tym przypadku) - Ty w każdej chwili możesz zaoferować mu coś atrakcyjniejszego.

Jagdterier to pojętny uczeń, ale... nie pozwól by Cię zdominował - póki masz czas. To powinien być najintensywniejszy okres nauki.

Pozdrawiam